Co obnáší práce na sobě? Jak lze dále rozvinout svou osobnost? Jakým způsobem je možné dosáhnout ve vztahu s partnerem opravdového souladu? Možností a způsobů je více, proto vám zde některé z nich přiblížím.
Naše nastavení – vnitřní kritik a stín
Při hledání toho, co nás omezuje nebo nám neumožňuje prožívat přítomnost s lehkostí a vnitřním klidem, se téměř vždy dostáváme k vnitřnímu kritikovi – jakémusi vnitřnímu hlasu, který nám hlásá „pravdy“ a názory, co a jak by mělo být „správně“. S tím přichází uvědomění, že vlastní život můžeme posuzovat vždy a jen my sami, ne jiní lidé. My jsem tím, kdo žije svůj život, kdo je za něj odpovědný.
S tím také souvisí známý fakt, že to co nám vadí na druhých, je právě to, co máme sami, jen potlačené, někde uvnitř uzavřené, v zásuvce „tohle se nesmí“, „to se nedělá“. Až poté, co dokážeme být k sobě upřímní a tyto stíny – součásti naší povahy si přiznat a přijmout je, nestojí nám už nic v cestě k dalšímu rozvoji. A především – tyto „chyby“ druhých už se nám nezrcadlí, už nám nevadí. Terapii stínem zařazuji do svých sezení stále častěji, protože má velmi osvobozující účinky.
Práce s emocemi
Emoce jsou naší neoddělitelnou součástí. Patří k nám a provázejí nás celý život. Dnešní racionální a logická doba má tendence emoce opomíjet, protože co není vidět, nejspíš neexistuje. Ovšem emoce existují a jsou vždy silnější než logika. Navíc vědecké a lékařské výzkumy stále častěji dokazují, že emoce nás ovlivňují více, než si myslíme. Emoce jsou nositeli bílkovinné struktury a pokud jsou nezpracované, zatlačené do pozadí, do podvědomí, mohou se nám projevit v našem energetickém systému a poté ve fyzickém těle. Nejprve bolestmi, později ve formě nemocí. Pochopení a přijetí našich emocí je klíčovým procesem ke zdravému duchu a tělu, plnému energie, stability a lásky. Protože pokud jsme vládci našich emocí, jsme také vládci našeho života.
Zcela jedinečnou technikou pro práci s emocemi je metoda Emočních rovnic, kdy se vyhledávají nezdravé programy, rovnice z dětství, dospívání, z náročných životních situací a čistí se, abychom již jimi nebyly negativně ovlivňováni a mohli prožívat svůj život uvolněně a naplno. V rámci velmi intenzivního výcviku ve škole koučů Pure Mind jsem získala oprávnění k využívání této metody, sama jsem ji na sobě úspěšně aplikovala a nyní ji využívám při konzultacích s klienti.
Emoce jsou vždy silnější než logika.
Vnitřní síla a stabilita
Pokud jsme si jistí sami sebou a jsme stabilní, umíme říkat ne, dokážeme si stanovit hranice, neovlivňují nás názory lidí z našeho okolí. V opačném případě nás pak často přepadají pocity méněcennosti, není nám dobře, protože potlačujeme své vlastní já. Zdrojem bychom měli být my sami sobě, ne lidé z našeho okolí.
Důležité je, uvědomit si vlastní hodnotu, procítit vlastní sebelásku. Báječně nás v tom podpoří každodenní drobné úkony, které v nás vyvolají dobrý pocit, např. ráno se na sebe usmát do zrcadla, nebo si s láskou připravit zdravou a chutnou snídani a v klidu si ji sníst. Také se můžeme zeptat svých přátel, za co si nás cení. A zcela ideální je, pokud rádi cvičíte jógu, protože jóga mimo jiné posiluje náš hluboký stabilizační systém.
Když říkáte ano druhým, je důležité se ujistit, že tím říkáte ano i sobě.
Vědomé vztahy
V naší dnešní rozvinuté společnosti jsou dávno pryč doby, kdy manželství domlouvali rodiče, snoubenci se pořádně neznali a teprve během manželství se sžívali. Dnešní partneři a manželé chtějí prožívat své vztahy naplno, chtějí rozumět jeden druhému, chtějí vnímat souznění, pochopení a bezpodmínečnou lásku. Chtít a uvědomit si tuto skutečnost je prvním krokem, tím dalším je pak vědomá práce na našem vztahu a především komunikace. Pomocí vědomých rozhovorů, přijímání kompromisů a dávky upřímnosti a tolerance je možné takového vztahu dosáhnout.
Očekávání od druhého ve vztahu přináší zklamání. Očekávejme od sebe, protože to můžeme ovlivnit.
Meditace a bdělá pozornost
Meditace a bdělá pozornost, tzv. mindfulness, jsou nástroje, které spolu úzce souvisí. Pomocí meditace se můžeme zklidnit, naladit se na své vnitřní já. Nejjednodušší forma meditace je v příjemné poloze zavřít oči a soustředit se na svůj dech. Díky tomu se na chvíli věnujeme pouze sami sobě a neruší nás naše myšlenky. Je prověřeno, že i jen několikaminutová meditace osvěží víc, než půlhodinový spánek.
Bdělá pozornost nebo také všímavost je snadný způsob, jak na chvíli zcela vypnout neustálé myšlenkové procesy v naší hlavě. Působí především blahodárně proti stresu. Úplně jednoduše se zaměřte na to, co vás právě teď obklopuje a co vnímáte všemi svými smysly, jako je zrak, sluch, hmat, čich, chuť. Všímavost lze praktikovat i na procházce, na cestě z/do práce, v dopravním prostředku, při konzumaci dobrého oběda.
Vizualizace
Tato praktika patří k mým oblíbeným. Nejen, že nám vizualizace pomáhají v pozitivním naladění, když si například představujeme nějakou novou událost v našem životě, zároveň jsou velmi hodnotným nástrojem k odpuštění těm, kteří nám v minulosti ublížili. Pocit křivdy nebo smutku z ublížení cítíme my, nás ovlivňují a dotyčný mnohdy netuší, že něco takového prožíváme, nebo není možné si s ním o tom promluvit. Proto je v našem zájmu ulevit sami sobě a rozpustit křivdu a smutek v uvolnění a radosti.
A co dál?
Trápí vás, že nedokážete ve vztahu s partnerem či manželem najít rovnováhu? Chcete zlepšit vztah s vašimi dětmi? Máte pocit, že se vám v životě neustále opakují některé situace? I když už víte, že pro vás nejsou přínosné, a i když jste si řekli, že už si příště v takové chvíli dáte pozor? Jste maximalista nebo perfekcionista a zjišťujete, že vás to spíše unavuje a vysává? Nebo jste dokonce prodělali, nebo byli velmi blízko syndromu vyhoření? Na vše tohle existuje řešení, v podobě výše uvedených technik. Postupně o nich budu více psát v dalších článcích. A pokud se budete cítit lépe s průvodcem, ráda vás pochopením vašeho nastavení a prací na změně provedu, více informací na záložce Kontakt