Co přináší podzim

Přechodem jednoho z posledních srpnových týdnů do dalšího skončilo léto a my již plně můžeme vnímat rozbíhající se podzim. Asi i proto, že jsem podzimní znamení, mám tohle roční období nejraději. Stále krásně svítí slunce, ovšem už ne tak žhavě žlutě, ale s jemně bílým nádechem, a příjemně, tak akorát hřeje. Stromy jsou obalené nejrůznějšími plody, naježenými kaštany, rudými jeřabinami, voňavými jablky a hruškami.

A krok za krokem, s návratem dětí do školy a koncem dovolených, akčních zájezdů a výletů, se rytmus našeho života stává pravidelnějším.

Postupně zjistíme, že po ránu nebo k večeru už se cítíme lépe tepleji oblečení, začnou se zkracovat dny, objeví se první mlhy, lehký déšť, šedivá obloha. Příroda se chystá k odpočinku. A i pro nás je to znamením, že můžeme lehce zpomalit. Z plného letního slunce, aktivit v plném pohybu a nepřeberného množství právě uzrálé úrody jsme načerpali dostatek všech potřebných vitamínů, vytvořili si energetické zásoby, dostatečně protáhli tělo. A tak, jako opadá listí ze stromů a zhnědne tráva na loukách, máme i my příležitost naladit se více na sebe, na své vnitřní pocity. Naslouchejme svému tělu a udělejme třeba přestávku v pravidelném cvičení, kondiční běh klidně nahraďme pohodovou procházkou. V neděli odpoledne si můžeme sednout ke knížce nebo s dětmi hrát stolní hry. Všechno má svůj význam, i střídající se období akce, zpomalení, odpočinku.

A právě i v momentálně znovu přituhujících opatřeních, kdy nevíme dne ani hodiny, zda se naše děti budou dál moct stýkat se svými vrstevníky a kamarády, my se účastnit a radovat ze společných setkání a oslav, můžeme celou situaci pojmout jako prostor k péči o sebe, o svou rodinu. Je naším rozhodnutím, jestli budeme dávat prostor hrůzným titulkům ve zprávách, které vyvolávají strach a tím oslabují naši imunitu a pocit pohody, zda se necháme otrávit opatřeními, dávat této pandemii „sílu“. Opravdu totiž platí, že na co myslíme, to živíme, tomu dáváme energii. Raději pojďme udržovat kontakt s našimi nejbližšími, i třeba jen prostřednictvím telefonu nebo sociálních sítí, pojďme si povídat s dětmi večer před spaním, vychutnat si možnost, nemuset neustále spěchat a mít na své blízké a na sebe čas. Přeji vám příjemné vplutí do klidu podzimních dní a krásné chvíle strávené s těmi nejmilejšími.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *