Silní, silnější, společně

Ne nadarmo se říká, že co nás neskolí, to nás posílí. A že další a další výzvy, které nám život přináší, bývají vždy o něco těžší, než ty předchozí. V tom je kouzlo toho, že se díky všem těmto výzvám stáváme ještě silnější, vyspělejší a chápavější.

Taková situace je (opět) tu. Všichni vnímáme, že současný znovu se přiostřující stav ve společnosti vyvolaný další vlnou pandemie nabízí spoustu otázek a potřebu řešení. S tím související omezení nám připravují situace, kdy trávíme stále více nebo veškerý svůj čas doma, se svými nejbližšími. Děti se učí online, rodiče pracují v „home office“, jsme spolu často od rána do večera.

Je jisté, že dosavadní rychlý životní styl, vysoká potřeba dostatečného zajištění rodiny, logicky v zaměstnání, poté koníčků a aktivit k uvolnění mimo rodinné zázemí, může způsobovat napětí právě v kruhu nejbližších. Mnozí z nás mluví o ponorkové nemoci. O přetížení, nedostatku času jen pro sebe.

Jak na tomhle najít něco pozitivního? Především je dobré si uvědomit, že s tím nic neuděláme. A když už se v takové situaci nacházíme, pojďme z ní udělat tu (nej)lepší. Máme například možnost se zastavit a zamyslet, jak málo či více se svým nejbližším věnujeme. Co když nám náš partner nebo naše děti říkají, že by si s námi konečně chtěli zahrát tu hru z minulých Vánoc? Co když třeba při přípravě oběda vidíme, jak šťastně si naše děti s námi povídají? Můžeme si tak uvědomit, že to je ten pravý smysl žití, být v úzkém kontaktu s partnerem, se svými dětmi. Ti totiž tvoří náš základní okolní svět.

Právě teď je možné plně prožít přítomnost, brát každý den takový, jaký je. Opatření se mění každým dnem a není možné se příliš na něco připravit. Je to přesně ten okamžik, kdy přestaneme přemýšlet „co kdyby“ a „až pak“. A místo dobrovolného přijímání negativních masáží ze zpráv se můžeme věnovat své rodině a sami sobě. Dobré je, rozvrhnout si čas, kdy vařím, kdy pracuji, kdy se věnuji partnerovi, kdy dětem. A pak, jako v zaměstnání, prostě zavřít počítač a zahrát si s dětmi tu dlouho odkládanou hru. Nebo si s nimi třeba jen prolistovat omalovánky, knížku. A poté se vydat na krátkou procházku, klidně jen v okolí bydliště. Stejně tak si můžeme zacvičit doma v obýváku na zemi. Cvičení s vlastní vahou, kliky a dřepy jsou prý jedny z nejúčinnějších cviků. Přitom se k nám třeba zrovna děti nadšeně přidají, protože především takovéto aktivity pojímají s neutuchající radostí. A mezitím se vystřídáme s partnerem, který tak má trochu času jen pro sebe.

Skvěle tak pracujeme na tom, co je v tuto chvíli pro všechny nejdůležitější – na své imunitě. Kromě vitamínů a zdravého jídla ji výrazně posilujeme právě radostí, smíchem a dobrou náladou. Přitom nás možná také napadne, jak příhodný byl vtip, který v jarní vlně pandemie koloval po internetu: „Tak jsem strávil celé odpoledne se svou manželkou a představ si, zjistil jsem, že je to prima ženská!“ 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *