Léto plné barev ve vlasech

Léto v plném proudu. Zářivé, zlaté sluneční paprsky, blyštivé kapky osvěžujícího deště, lesíky, hřiště, koupaliště plné lidí, dětí, rodin. Barevná trička, šaty, kraťasy. Blonďaté, hnědé, zrzavé, ale i zářící růžové, fialové, modré vlasy. Je léto, tak proč neosvěžit svůj vzhled letními barvami!

Kolik je různých barev ve vlasech, tolik a ještě víc je různých povah lidí. Pro někoho představuje barva vlasů letní dobrodružství. Pro jiného vyjádření svého stylu. Spolu se známým příslovím, že šaty dělají člověka, doplňujeme toho svého člověka vlastní vlasovou kreací. Oblečení jako takové můžeme vyměnit, nahradit, kdežto vlasy jsou naší součástí. A tak je upravujeme, stříháme do nejrůznějších tvarů, odvažujeme se do nových, neotřelých barev, podle svého přání, podle toho, jak se cítíme, co chceme vyjádřit.

Protože každý z nás je jiný, jedinečný. Každý z nás je něčím výjimečný. Krása rozmanitosti lidských povah spočívá právě v různorodosti.

Je velmi pozitivní, že dnes stále více z nás opouští jistou uniformitu minulých let a desetiletí a více se zajímáme o duchovní stránku, smysl všeho kolem nás. Začínáme i více chápat, jak úžasné je, že se od sebe lišíme. Starší generace velmi dobře znají srovnávání: „Podívej, sousedovic Karolínka, ta má samé jedničky, tak proč je nemůžeš mít ty?“ Nebo: „Já byl nejlepší počtář ve třídě, tak budeš taky!“ Je pochopitelné, že mnoho rodičů si z vlastního zklamání, že například z finančních důvodů nemohli dosáhnout svého snu a vystudovat nebo se vrcholově věnovat sportu, přejí pro své děti to nejlepší a představují si pro ně úspěchy a vyznamenání, kterých oni dosáhnout nemohli. Nebo jsou znejistěni názorem, že když jejich dítě nebude natolik dobré, jako ostatní, bude považováno za méně významné.

Je však zjištěno, že děti se již rodí s 5 až 7 vlohami, které mohou být různého zaměření. Během vyrůstání a rozvoje dětí se může projevit jen jedna, dvě, podnícené například prostředím. Jisté ale je, že další vrozené vlohy v dítěti stále dřímají. A tak se může stát, že se projeví třeba až v dospívání. Tehdy je pak mladý člověk sám natolik nadšený právě objeveným talentem nebo potěšením, které přináší, že se opravdu vrhne do rozvíjení tohoto svého daru. A tehdy je pro jeho rozvoj nejlepší okamžik. Protože když člověk sám doopravdy ví, co chce, jde si za svým cílem a opravdu se jeho dosažení věnuje. Pokud se určitý absolutní, jednoznačný talent neprojeví již v útlém věku, kdy je pak vhodné ho svými rodičovskými zkušenostmi dobře vést, je pak zlatou střední cestou nechat děti vyzkoušet více činností, což umožní odhalit, jak se při jaké aktivitě cítí. Když je zřejmé, že jim vybraný obor nevyhovuje nebo v něm prostě i přes očekávání nejsou tolik dobré, je pro dětskou duši velmi náročné v takové činnosti pokračovat.

Na tom celém je krásné, že téměř každý rodič považuje své děti za výjimečné a báječné. A mají pravdu. Všechny děti jsou báječné a výjimečné, právě tím, jaké jsou, svou vlastní osobností. Když dáme na svou intuici a nepodlehneme srovnávání s ostatními, když jim v rámci rozumných hranic poskytneme dostatek důvěry v jejich schopnosti, když budeme podporovat jejich ducha, vize a představy, trpělivě a s láskou jim budeme vysvětlovat a vést je, jejich směrem, vyrostou z nich krásní, milí, sebevědomí mladí lidé, úspěšní ve svém oboru. Takoví, kteří za námi vždy rádi přijdou, rádi si s námi popovídají a zavzpomínají, třeba právě na to, jak ten tenis pro ně opravdu nebyl, když jim míček snad schválně neustále skákal mimo veškeré bílé čáry. A s radostí se pochlubí úspěšným projektem v práci, která je baví.

I moje dcera má zářivě barevné vlasy. Ovšem ne proto, že je léto, ale jako vyjádření její kreativity a osobnosti. Což souvisí také s tím, že již od třetí třídy říká, že bude malířkou. Nyní nastupuje na uměleckou školu a barvy, plátna, uhly, plakáty a čtvrtky zcela okupují její pokoj. Přesně ví, čeho chce dosáhnout a za čím si jde. Od malička je svá, od malička je jedinečná, báječná. A já děkuji své intuici za to, že mi pomohla překonat moje počáteční generační srovnávací tendence, uvolnit se a podporovat její dar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *