Tohle možná také znáte I.

Téma sebelásky je jedním z nejdůležitějších pro osobní pohodu a spokojenost. Mluví se o ní stále častěji, stejně jako o faktu, že když má člověk dostatečně rád sám sebe, vrací se mu láska i od okolí. V podstatě se zde projevuje zrcadlení ve vztahu s lidmi okolo nás – to, jak máme rádi sami sebe, nám okolí ukazuje svým chováním vůči nám, zrcadlí nám náš vnitřní postoj.

Já osobně tuto skutečnost ráda klientům vysvětluji na běžném příkladu ze života. A to na bezpečnostní instruktáži v letadle při startování. Letušky cestujícím oznamují, že pokud se při poklesu tlaku v kabině objeví nad sedadly dýchací masky, mají masku použít nejprve rodiče, aby poté mohli pomoci svým dětem. Toto přirovnání považuji za velmi trefné.

Protože co jsme našim blízkým, své rodině platní, když jsme vyčerpaní, nevrlí, bez energie a bez úsměvu? „Pokud je spokojená matka, je spokojené i dítě,“ říkávala moje babička a také naše pediatrička. A v tom to právě vězí. Pokud budeme dostatečně myslet na sebe, věnovat se sami sobě tak, abychom se cítili dobře, pak i tuto pohodu můžeme šířit kolem sebe a působit tak na všechny kolem nás.

V několika následujících článcích bych ráda zmínila některé výroky, které jsem sama dříve používala a také jsem je měla velmi dobře odůvodněné! Ovšem jedno se těmito výroky vždy táhlo jako červená nit – právě nízká sebeláska. A začnu jednou z nejčastěji používaných vět, kterou i často slýchávám od svých klientek:

„Já si přeci nebudu vařit sama pro sebe!“

No jistě, děti se nají ve školní družině, partner v práci, tak proč bych plýtvala drahocenným časem na vaření jen sama pro sebe? Uvařím nebo připravím až večeři pro všechny a čas, který tím získám, využiji na zvládnutí více pracovních úkolů, úklidu, praní, žehlení a kdoví čeho ještě. A když od večeře zbyde, ohřeju si to zítra. Dnes se jen odbydu krajícem chleba a jogurtem a ještě si přitom přečtu zprávy v telefonu. To je přeci perfektní plán! Že mi bylo občas těžko od žaludku, nebo mě přepadával „vlčí hlad“, jsem si příliš nepřipouštěla. Navíc mě vaření v tomto rozpoložení nijak zvlášť nebavilo.

Dnes už vím, že celé tohle pojetí a vysvětlení má v sobě zásadní chybku – sama sobě si za to nestojím, abych si uvařila dobré jídlo a pochutnala si na něm při zasloužené pauze na oběd. Vždyť naše tělo je to, co nás nese celým naším životem. To, že přemýšlíme, radujeme se, pracujeme, milujeme, odpočíváme nebo argumentujeme, vychází z naší tělesné schránky. A proto by mělo být naším prvotním zájmem, udržovat své tělo zdravé a v co nejlepším rozpoložení. Stejně, jako si zajdeme ke kadeřnici, na manikúru nebo pedikúru, zaplavat do bazénu nebo zaběhat, stejně tak je vhodné, živit naše tělo dobrým a kvalitním jídlem. A s láskou nebo dobrým pocitem uvařeným. Čas, který strávíme při vaření a konzumaci svého vlastního jídla, vlastně věnujeme sami sobě. Dáváme tím sami sobě najevo, že nám na sobě záleží.

Dnes je pro mě snídaně, oběd, večeře nebo svačina jednoznačně báječným rituálem. Se vším, co k tomu patří – s příjemně upraveným stolem, na pěkném nádobí, hezky v klidu. Jistě, každý den vařím pro celou rodinu, takže výběr jídel se porůznu přizpůsobuje jejich rozmanitým chutím, aby si každý přišel na své. I tak se mi stává, že najednou dostanu chuť na něco úplně konkrétního. A tak nelením, pokud doma ingredience nemám všechny, zaběhnu do blízkého obchodu, čímž se ještě i pěkně projdu, a s radostí a těšením se do přípravy pustím. A věřte, že si pak tu svou dobrotu doopravdy vychutnám. Navíc, jako bonus, jsem ve vaření objevila jisté kouzlo.

Vaření a příprava jídla patří k velmi důvěrným činnostem, jak ve vztahu k rodině, tak i k sobě samé. Je to základní projev sebelásky. Tím, že věnujeme pozornost tomu, co a jak jíme, věnujeme pozornost sobě a přispíváme tak ke svému dobrému pocitu. A když je nám dobře, odráží se to pozitivně na domácí atmosféře. Děti zrcadlí radost a smích, partner se rád vrací domů. Přeji i vám objevení toho správného kouzla a při vaření hodně příjemných chvil!

Další příspěvky k tomuto tématu:

Sebeláska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *