Co nám říká zrcadlo

„Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi, kdo je nejkrásnější na zemi?“

Určitě všichni tuto pohádku známe. A rovněž i víme, co zrcadlo odpoví. Ano, ta, která se do něho dívá, je nejkrásnější na zemi. A je to pravdivá odpověď! Je totiž zcela zdravé, že ten, kdo se do zrcadla dívá, by se měl cítit jako nejkrásnější na zemi. Zrcadlo jako takové, v koupelně nebo v předsíni, nám ovšem neodpoví. Jsou tu ale jiná zrcadla, která nám mohou velmi dobře ukázat, jak krásní nebo hodnotní si připadáme. Jsou to naši partneři, naše děti, lidé v našem okolí.

Co to tedy vlastně znamená, že je někdo naše zrcadlo? Svým způsobem nám trochu napoví známé rčení „Podle sebe soudím tebe“. Když se nám například na našem partnerovi něco líbí, je to i kvalita, kterou máme my sami, jen jsme ji třeba ještě úplně nerozvinuli. Díky tomu také máme kolem sebe ty správné, pravé přátele, které nás svými pro nás příjemnými vlastnostmi podporují v našem růstu. Na druhou stranu, pokud nás partner něčím rozladil nebo třeba i rozčílil, jednalo se o nějaké naše vnitřní nastavení. Určité negativní přesvědčení, které máme my sami, a kterým bychom se měli zabývat. Tuto skutečnost si ovšem nemusíme vůbec uvědomovat, protože jde často o podvědomé pravdy nebo vzorce. Pokud se tedy stane, že nás někdo rozladil, je dobré se zamyslet nad tím, proč nám tato situace takzvaně „zkazila náladu“ a čeho se to přesně týká. Přitom je důležité, nakolik umíme být sami k sobě pravdiví, abychom si své téma uvědomili, přijali a zpracovali. Opačně pak platí, že pokud nás někdo upozorňuje na něco, co mu na nás vadí, chce, abychom to na sobě změnili, je to jeho záležitost, s námi to nesouvisí. V tu chvíli jsme zrcadlem my jemu.

Poznávání a zpracovávání vlastních témat pak velkou měrou závisí na naší vyspělosti, na tom, zda a jak umíme přijmout své pocity a tím odpovědnost za svůj život. Zda jsme ochotni pracovat na sobě, místo abychom hledali vysvětlení v okolí, nebo obviňovali druhé. Tak potom máme prostor a zdravou, pozitivní energii k vytváření radostných a šťastných vztahů. A na závěr – je dobré vzít na vědomí, že těmi nejpravdivějšími zrcadly jsou naše děti 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *